Код 1.3.008 Тестостерон вільний (Testosterone freе).

 

Тестостерон є андрогеном, який у чоловіків синтезується в клітинах Лейдіга під контролем ЛГ, невелика частина утворюється шляхом периферичного перетворення андростендіону. У жінок більше 50% тестостерону сироватки утворюється в результаті периферичної конверсії андростендіону, синтезованого в корі надниркових залоз і яєчниках, а інша частина секретується безпосередньо в даних органах.

У нормі близько 60% циркулюючого тестостерону пов'язано з глобуліном, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ), який біологічно неактивний. Інша кількість пов'язана альбуміном (в тканинах тестостерон від'єднується від альбуміну і швидко дифундує в тканини) і 1-2% знаходиться у вигляді вільної фракції. Обидві фракції (вільна і пов'язана з альбуміном) знаходяться в тканинах (їх сума становить біологічно доступний тестостерон), в той час як ГЗСГ ефективно пригнічує дію тестостерону. Вільна фракція тестостерону вища у чоловіків, що визначається інгібуючим впливом на синтез ГЗСГ рівнями андрогенів. У жінок вільна фракція за рахунок високого рівня синтезу ГЗСГ, який стимулюють естрогени, невисока. Кількісне визначення вільної фракції сироваткового тестостерону є одним з найбільш ефективних методів оцінки біологічно активного гормону.

У чоловіків рівень тестостерону знижується при гіпогонадизмі. Низькі значення вільного тестостерону можна спостерігати серед літніх чоловіків. Результати не є остаточними, якщо пацієнт проходив лікування препаратами кортизону або стероїдними препаратами різного походження (натуральні або синтетичні).

У жінок рівні вільного тестостерону підвищуються у випадках гірсутизму, при полікістозі яєчників і деяких інших захворюваннях.

 

Метод дослідження: CLIA.

Правила підготовки: Загальноклінічні та біохімічні дослідження крові.

Матеріал для досліджень: Венозна кров.

Транспортна середовище: Вакутайнер з/без антикоагулянту.

Референтні значення (нг/мл):

Чоловіки: 15,0-50,0;

Жінки: до 9,0.

 

Показання до призначення: Маркер андрогенного статусу з урахуванням рівня ГЗСГ.  Додаткова лабораторна оцінка андрогенного статусу до визначення загального тестостерону в ситуаціях, пов'язаних з можливим вимірюванням концентрації ГЗСГ (патологія щитоподібної залози, ожиріння, цироз, захворювання печінки, вікові зміни).

 

Інтерпретація результатів:

Підвищений рівень:

  • гірсутизм;
  • вірилізуюча пухлина надниркових залоз;
  • синдром полікістозних яєчників;
  • резистентність до андрогенів.

Знижений рівень:

  • гіпогонадизм;
  • еректильна дисфункція;
  • хвороба Альцгеймера;
  • терапія антидепресантами;
  • дефіцит Р450.