Код 1.4.005 Кортизол (добова сеча) (Free cortisol (24h urine)

 

Кортизол – стероїдний гормон, що синтезується в пучковій зоні кори наднирників  із загального попередника холестерину під контролем АКТГ. Взаємодія в системі «гіпоталамус-гіпофіз-наднирники» здійснюється за класичним принципом негативного зворотного зв'язку. АКТГ підвищує секрецію кортизолу, а підвищення рівень кортизолу, в свою чергу, блокує секрецію АКТГ. Кора наднирників секретує кортизол у вільній формі. Потрапляючи в кров, кортизол зв'язується з білками плазми крові, понад 90% кортизолу зв'язується зі специфічним транспортним білком – транскортином (КСГ) і в невеликій кількості – з альбуміном. У зв'язаному стані кортизол втрачає біологічну активність і лише вільний кортизол забезпечує його ефект на тканини-мішені. Метаболізується в печінці, фільтрується в ниркових клубочках і виділяється з сечею у вільній формі. Період напіввиведення – 80-100 хвилин. Кортизол відіграє важливу роль в метаболізмі глюкози, підтримці судинного тонусу, регуляції імунної відповіді та в реакції організму на стрес.

Концентрація АКТГ і кортизолу в плазмі має чіткий добовий ритм: пік концентрації АКТГ відзначається між 4 і 6 годинами ранку, максимальний рівень кортизолу – о 8 годині ранку, мінімальний – у  вечірній час (23 година). У здорових людей перепад між концентрацією кортизолу в ранкові і денні години досягає 50%, а між ранковими та вечірніми – 350%.

Секреція кортизолу мало змінюється з віком. Добовий ритм секреції АКТГ і кортизолу формується у дітей до 6-12 місяців життя та чітко встановлюється тільки після 3-х років життя. У старших дітей та дорослих індивідуальний добовий ритм секреції АКТГ і кортизолу досить стійкий і змінюється при зміненні часового поясу тільки через 15-20 днів.

 

Визначення вмісту вільного кортизолу в добовій сечі

Кортизол, що виділяється в сечу у незміненому вигляді, відноситься до фракції вільного кортизолу. 1% кортизолу у вільній формі виділяється з сечею. Між вільним кортизолом в сечі і непов'язаним (біологічно активним кортизолом, що містяться в крові) існує пряма пропорційна залежність. Добові варіації секреції кортизолу, характерні для рівня кортизолу в крові, не виявляються при зборі сечі за 24-годинний період.

Кортизол в сечі – це інформативний тест гіпер- і гіпокортицизму.

 

Метод дослідження: ELISA.

Правила підготовки: Правила збору добової сечі.

Примітки до правил підготовки: Добова сеча на кортизол.

Матеріал для досліджень:  Добова сеча.

Транспортне середовище: Стерильний транспортний контейнер для забору сечі з консервантом борна кислота.

Аналізатор і тест-система: IBL International GmbH, Німеччина.

 

Референтні значення (мкг/24 години): 50,0-190,0.

 

Інтерферуючі чинники:

Медикаменти, що підвищують рівень: Синтетичні ГКС – преднізолон, метилпреднізолон (перехресна реакція).

Медикаменти, що знижують рівень: Синтетичні ГКС.

 

Показання до призначення: Маркер функціонального стану (глюкокортикоїдної активності) наднирників.

 • численні і прогресуючі симптоми, характерні для синдрому/хвороби Іценко-Кушинга (ожиріння, артеріальна гіпертензія, гіперглікемія, міопатія, остеопороз, патологічні переломи, червоні розтяжки, підвищена травматичність шкіри і м'яких тканин, НМЦ);
 • нетипові клінічні симптоми для віку пацієнта (остеопороз, артеріальна гіпертензія);
 • у дітей з відставанням у рості і надмірною вагою;
 • інциденталома наднирників, що має візуальні ознаки аденоми;
 • контроль терапії ГКС.

Інтерпретація результатів:

Підвищений рівень:

 • синдром/хвороба Іценко-Кушинга;
 • пізні терміни вагітності;
 • стрес;
 • АКТГ-секретуючі пухлини;
 • псевдо-синдром Іценко-Кушинга;
 • поліурія (понад 5 літрів).

Знижений рівень:

 • хвороба Аддісона;
 • спадкова гіперплазія наднирників (адреногенітальний синдром);
 • гіпопітуїтаризм;
 • ниркова недостатність.