Ми в ДЦ “Ескулаб” впевнені, що дана стаття не буде використовуватися для постановки діагнозу самостійно, адже трактувати результати біохімічного аналізу крові повинен лише лікар. Ми подаємо базову інформацію для загального ознайомлення, щоб було зрозуміло, що саме означає той чи інший параметр, його норми, та, як впливає на Ваше здоров'я перевищення норми, або навпаки - знижений вміст тих чи інших речовин у крові.

Також нагадуємо, що результат аналізу - біохімія крові дуже залежить від попередньої підготовки (уникнення стресів, навантажень, помірне харчування без алкоголю, ну і, звісно, здавати аналіз натще).

  1. Глюкоза (цукор крові чи глікемія). Нормальний рівень глюкози вважається від 4,11 до 5,89 ммоль/л. Гіпоглікемія - пониження рівня цукру крові нижче 4,11 моль/л, незважаючи, що переважна більшість пацієнтів турбується при підвищенні рівня глюкози, насправді, гіпоглікемія на багато небезпечніша для пацієнта. Гіперглікемія - підвищення цукру крові понад 5,89 не завжди пов'язана з цукровим діабетом, а може сигналізувати про дисфункцію наднирників, гіпофізу, гормональний дисбаланс, тощо.
  1. Білок (протеїн) та його фракції. Нормальний вміст протеїнів у крові вважається в межах 67-87 г/л. Слід зазначити, що у медичній практиці частіше спостерігається зниження рівня білку, аніж підвищення. Якщо лікар виключає  цироз печінки, захворювання крові, пухлини чи внутрішні кровотечі, тоді рівень білку в крові може коливатися при незбалансованому харчуванні, при важких інфекційних хворобах, при порушеннях в роботі щитоподібної залози, шлунково-кишкового тракту, печінки. При постановці діагнозу лікар також керується рівнем альбумінів та глобулінів в крові (їх ще називають фракціями білку), а точніше їхнім співвідношенням, норма 1,5-2,5.
  1. Білірубін. Білірубін утворюється внаслідок руйнування гемоглобіну, який знаходиться в еритроцитах. Слід розрізняти загальний білірубін (прямий та непрямий). Норма загального білірубіну - до 21 мкмоль/л. Прямий або вільний білірубін повинен не перевищувати відмітки 17,1 мкмоль/л.  Непрямий білірубін або зв'язаний є більш токсичний, саме він є результатом реакції речовин печінки з вільним білірубіном. Підвищення прямого білірубіну пов'язують з хворобами печінки, гепатитами чи іншими інфекційними хворобами. Непрямий білірубін характеризує стан жовчекам'яної хвороби, новоутворень у жовчному міхурі чи підшлунковій залозі.
  1. Трансамінази чи як їх ще називають - амінотрансферази - це особливі ферменти, які регулюють важливі біологічні процеси у клітинах. Аналіз крові визначає рівень АСТ та АЛТ. Норма АСТ для чоловіків - 40 од/л для жінок - 32 од/л, АЛТ для чоловіків 41 од/л, для жінок 33 од/л. Порушення рівня АСТ та АЛТ має дуже широкий діапазон порушень здоров'я пацієнта, у тому числі: інфаркт, захворювання печінки, отруєння, інфекційні хвороби, пухлини, наслідки травм чи опіків.
  1. Сечовина. Процес утворення сечовини відбувається в печінці - це результат важких перетворень і реакцій, в ході яких нейтралізується аміак, який утворюється в шлунку, при гнитті білка (аміак - це надтоксична речовина, яка впливає на кожний орган та тканини, особливо головний мозок). Сама по собі сечовина нетоксична та виводиться з організму нирками. Частина сечовини може реабсорбуватися в нирках і ця величина повинна бути в межах 2,76 - 8,07 ммоль/л. Коливання рівня сечовини пов'язують переважно з захворюваннями нирок, а також із змінами в харчуванні (вміст білків у їжі).
  1. Креатинін. Так само як сечовина, утворення креатиніну пов'язане з білковим обміном, тобто є результатом процесів у м'язах та головному мозку, виводиться нирками.  Через специфіку розвитку будови м'язевої тканини, для жінок і чоловіків норма є різною, 45-84 мкмоль/л та 59-104 мкмоль/л відповідно.

Зміни рівня креатиніну пов'язують з нирковою недостатністю, травмами, змінами у щитоподібній залозі. У спортсменів переважно відзначають,  що рівень креатиніну підвищений.

  1. Амілаза - це фермент підшлункової залози (частково слинних залоз). Бере активну участь в розчепленні крохмалю та інших високомолекулярних вуглеводнів. Норма коливається в межах 28-100 Од/л. Підвищення рівня амілази у крові свідчить про панкреатит чи закупорку протоків підшлукової залози каменем чи пухлиною. Пониження спостерігається при зловживанні алкоголем та, коли починається дисфункція підшлункової залози.
  1. Холестерин - речовина, яка є продуктом обміну жирів і білків в печінці та кишківнику. Холестерин не зовсім є шкідливою речовиною, яка закупорює судини, як думає переважна більшість пацієнтів, він бере участь в біологічних процесах обміну в клітинах, також є складовою частиною статевих гормонів. Вміст холестерину має бути не вище 5,17 ммоль/л.
  1. Іони (йони). Слід зазначити, що усі мікроелементи в крові знаходяться в формі іонів (йонів). Порушення обміну мікроелементів, що призводить до зміни їх вмісту, викликають наступні причини:отруєння (рвота, понос), інфекції шлунково-кишкового тракту, втрата організмом рідини з інших причин.

Мікроелемент/Іон (йон)

Норма (мкмоль/л)

Na (натрій)

135-156,5

К (калій)

3,5-5,0

Са (кальцій)

2,23-2,57

Fe (залізо)

9,0-31,3

Mg (магній) –

0,65-1,1

Сu (мідь)

11,0 – 24,3

Сl (хлор)

77 – 87

Р (фосфор)

0,646-1,292

Отже,  як бачимо,  в організмі усі органи та їх системи пов'язані в одне ціле, через це часом діагноз буває поставити важко.  Саме тому дуже важливо слухати поради свого лікаря та обов'язково здати біохімічний аналіз крові в ДЦ “Ескулаб”, отримати свій достовірний результат, який допоможе встановити точний діагноз. Не забувайте про правильну підготовку до аналізу. Також слід зауважити,  що в ДЦ “Ескулаб” проводяться інші дослідження крові та можливий виклик медсестри додому.