11-12 травня 2017 року відбулася Всеукраїнська науково- практична конференція з міжнародною участю у м.Тернопіль на тему «Сучасний мультидисциплінарний підхід до діагностики та лікування хворих на цукровий діабет», яка була присвячена 60-річчю Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського.

В сучасній медицині проблема цукрового діабету є однією з найбільш пріоритетних і соціально значущих. Прогресивне збільшення кількості хворих на цукровий діабет на сьогоднішній день набуло характеру пандемії. Крива щорічного збільшення кількості хворих на цукровий діабет 2 типу (на 100 000 населення України) і крива щорічного приросту відсотка пацієнтів з ожирінням майже паралельні. Статистична обробка отриманих даних продемонструвала, наявність позитивної кореляція між даними нозологіями, що підтверджує провідну роль ожиріння як одного з ключових чинників патогенезу цукрового діабету типу 2.

Багато лекторів конференції акцентували на актуальність проблеми ожиріння у сучасних підходах до його лікування. Більш 1,9 млрд дорослих людей мають надлишкову масу тіла, з них понад 600 млн страждають ожирінням. З 1980 року число осіб з ожирінням як мінімум подвоїлося. До сучасних стратегій зниження ваги відносяться: дієтотерапія, підвищення фізичної активності, поведінкова терапія, фармакотерапія, ряд спеціальних хірургічних втручань. Говорячи про фармакотерапію, доповідачі підкреслили, що препарати, схвалені для тривалого застосування, слід використовувати як частину комплексної програми зниження ваги поряд з дієтою і підвищенням фізичної активності. Володіючи ефективністю щодо зниження ваги і її подальшої підтримки, медпрепарати одночасно позитивно впливають на ліпідний спектр плазми крові. Із сучасних підходів, які застосовуються для лікування і профілактики ЦД 2 типу у хворих на ожиріння, виділяли фармакологічну регуляцію рівня глюкагоноподобного пептиду-1. Останній, поряд з гіпоглікемічним ефектом, знижує апетит і прискорює відчуття насичення, що призводить до зниження кількості їжі і, відповідно, калорій, спожитих людиною.

Серед доповідачів і вельмишановні гості з Польщі: професор Марек Болановскі та професор Яцек Дарошевскі.

З доповіддю виступив завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України , професор Володимир Паньків, в якій зазначив про необхідність своєчасної діагностики цукрового діабету, особливо 2 типу. Володимир Іванович наголосив, що саме компенсація цієї недуги веде до зменшення виникнення та прогресування хронічних ускладнень цукрового діабету. Володимир Іванович зазначив, що парадигма епізодичного лікування пацієнтів із хронічними захворюваннями себе вичерпала. Новий шлях- перманентна праця лікаря і пацієнта. Тоді алгоритм стає не нагромадженням нав’язаних фармпрепаратів, а пацієнторієнтованою терапією.

Вибираючи цукрознижувальний препарат, слід враховувати:

 • Поточний показник глікованого гемоглобіну.
 • Тривалість цукрового діабету, рівень С- пептиду, інсулінорезистентність.
 • Масу тіла (ІМТ, ОТ, ОС).
 • Очікувану ефективність.
 • Коморбідну патологію.
 • Серцево-судинний ризик.
 • Вартість.
 • Compliance.

Професор Надія Пасєчко розглянула можливі шляхи ведення пацієнтів на ЦД 2 типу, залежно від супутньої патології та ступеня компенсації цукрового діабету. Особлива увага у доповіді була приділена сучасним цукрознижуючим препаратам, які тільки починають завойовувати український ринок. Надія Василівна наголосила на перевагах комплексних пропозицій від МЛ «Ескулаб». Зокрема на:

 • Пакет №08.1 «Порушення вуглеводневого обміну» (глікований гемоглобін, С-пептид, індекс НОМА),
 • Пакет №08.2 « Діагностика інсулінорезистентності» (С-пептид, індекс НОМА),
 • Пакет №08.3 «Діабетичний-1» (глікований гемоглобін, С-пептид).