Пакет №23 "Діагностика епітеліального раку яйників" Індекс ROMA

Пакет №23. Онкомаркер яйників, Ранній онкомаркер раку яйників HE-4 антиген,Онкомаркер яйників (СА-125),Індекс ROMA

Ціна: 450.00 грн * 500.00 грн
Перейти у кошик
* Знижка дійсна тільки при замовленні на сайті

3.1.016

Risk of Ovarian Malignancy Algorithm

Показник, що розраховується на підставі рівня онкомаркерів CA-125 і HE-4 та менопаузального статусу пацієнтки, який використовується для визначення у жінок з утвореннями в малому тазу високого і низького ризику по розвитку раку яєчника. Індекс ROMA розраховується залежно від зазначеної пост- чи пременопаузи.

Диференційна діагностика доброякісних і злоякісних новоутворень яєчника є однією з найскладніших завдань сучасної гінекології. З одного боку, хірургічне втручання і біопсія яєчника - це єдиний достовірний метод виключення раку яєчника, з іншого боку, біопсія не показана і не може рутинно виконуватися всім пацієнткам, у яких виявлені утвори яєчника, оскільки вони зустрічаються дуже часто і, в більшості випадків, є доброякісними (абсцеси, аденоми, ендометріоїдні кісти). Для того, щоб провести первинну диференційну діагностику доброякісних і злоякісних новоутворень яєчника, американськими вченими був розроблений алгоритм ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm), що дозволяє визначати для пацієнток високий і низький ризики по розвитку раку яєчника.

Алгоритм ROMA – це математична модель, яка розраховує ймовірність наявності раку яєчника при зазначених значеннях онкомаркерів CA-125 і HE-4 з урахуванням менопаузального статусу пацієнтки. При розробці алгоритму ROMA спочатку оцінювали роль 7 онкомаркерів раку яєчника, однак було показано, що використання комбінації тільки двох з них (CA-125 і HE-4) має максимальне прогностичне значення.

СА-125 – найбільш добре вивчений онкомаркер пухлин яєчників. Цей глікопротеїн виявляється практично у всіх органах і тканинах, що утворюються  з целомічногого епітелію. СА-125 в нормі в невеликих кількостях присутній в крові. Підвищення концентрації СА-125 спостерігається у 80-92% випадків раку яєчників на пізніх стадіях. Чутливість СА-125 щодо раку яєчників на ранніх стадіях низька (30-50%), тому цей онкомаркер не може бути використаний окремо в якості скринінгового тесту.

HE- 4 (епідідимальний секреторний білок) - це відносно новий онкомаркер раку яєчника. HE-4 - це інгібітор протеаз, який в нормі присутній в епітелії дихальної та репродуктивної системи. Його рівень підвищений в крові жінок з раком яєчника в порівнянні з жінками з нормальними яєчниками або доброякісними і високодиференційованими злоякісними новоутвореннями яєчника. Вважається, що визначення HE-4 більш ефективно, ніж CA-125, виявляє рак яєчника. Слід, однак, відзначити, що онкомаркер HE-4, так само як і онкомаркер CA-125, здатний виявляти тільки злоякісні утворення яєчника епітеліального походження і не виявляє герміногенні пухлини або пухлини строми статевого тяжу (гормонально-активні).

При використанні в математичній формулі ROMA рівня цих двох онкомаркерів з урахуванням менопаузального статусу пацієнтки, отримують ймовірність розвитку раку яєчника, наприклад 79,6% або 9,1%. Інтерпретація результату залежить від менопаузального статусу пацієнтки.

Алгоритм ROMA виявляє рак яєчника з чутливістю 92,3% і специфічністю 76,0% в групі жінок в постменопаузі і з чутливістю 100% і специфічністю 74,2% в групі жінок до настання менопаузи. При оцінці можливостей алгоритму ROMA в загальній групі жінок чутливість склала 93,8%, специфічність - 74,9%. Більш того, цей алгоритм виявив 94% жінок з інвазивним раком яєчника і 85% жінок з ранніми стадіями раку яєчника. Алгоритм ROMA більш ефективний для виявлення раку яєчника, ніж алгоритм RMI (Risk of Malignancy Index), заснований на даних УЗД, менопаузального статусу і рівня CA-125.

Слід звернути особливу увагу на те, що алгоритм ROMA розроблений для оцінки ризику злоякісних новоутворень яєчника тільки епітеліального походження (в англійській літературі - epithelial ovarian cancer, у вітчизняних джерелах - рак яєчника і іноді епітеліальний рак яєчника). Алгоритм ROMA не призначений для оцінки ризику пухлин яєчника неепітеліального походження.

Дослідження призначають жінкам, у яких в ході клінічного обстеження або за даними УЗД або інших методів діагностики було виявлено утворення в малому тазу. 

Індекс ROMA дозволяє уникнути непотрібного скерування пацієнтки до онкогінеколога і непотрібну лапароскопію з біопсією. Він, однак, є не остаточним методом діагностики, а лише способом попереднього визначення жінок в групи ризику.

Індекс ROMA (розрахунок ризику раку яєчників: СА-125, НЕ-4) – маркер оцінки  ризику наявності епітеліального раку яєчників у пацієнток з пухлиноподібними  утвореннями яєчників.

 

Показання до призначення:

  • Об'ємні утворення в яєчниках з метою диференціації доброякісного та злоякісного процесів.
  • Обстеження жінок групи ризику по розвитку раку яєчників*  для раннього виявлення злоякісного процесу.


*Примітка: групу ризику становлять жінки:
• З обтяженим сімейним анамнезом по раку яєчників і молочної залози (у сім'ї і у найближчих родичів).
• Відсутність вагітностей в анамнезі (у тому числі і при безплідді).

 

 

 

 

Показник індексу ROMA

Високий ризик виявлення раку яєчника

Низький ризик виявлення раку яєчника

Жінки в пременопаузальному  періоді

≥ 11,4%

< 11,4%

Жінки в постменопаузальному періоді

≥ 29,9%

< 29,9%

 

 

Фактори, що впливають:

Підвищують рівень:

Знижують рівень:

Не виявлено

Не виявлено

 

 

Правила підготовки

Загальноклінічні дослідження венозної крові

Біологічний матеріал

Венозна кров

Контейнер/транспортне середовище

Вакуумна пробірка з/без гелевої основи

Метод дослідження

ECLIA

Аналізатор і тест-система

Cobas 6000, Roche Diagnostics (Швейцарія)

 

Важливі зауваження:

  • Алгоритм ROMA розроблений для оцінки ризику злоякісних новоутворень яєчника тільки епітеліального походження;
  • результат дослідження слід оцінювати з урахуванням додаткових клінічних, лабораторних та інструментальних даних.