25-Гідроксивітамін D (Вітамін D загальний)

Ціна: 310.50 грн * 345.00 грн
* Знижка дійсна тільки при замовленні на сайті

Вітаміном D називають кілька жиророзчинних речовин - D2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол), 1,25 (ОН)2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол). 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол) утворюється з холекальциферолу або ергокальциферолу. Вітамін D3 надходить з їжею, а також утворюється в результаті ендогенного синтезу в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання, вітамін D2 надходить тільки з їжею.
 Попередник холекальциферолу - превітамін D3- синтезується в епідермісі з провітаміну D3 під дією ультрафіолетового опромінення. Превітамін D3 перетворюється в холекальциферол шляхом термічної ізомеризації (при температурі тіла). В епідермісі холекальциферол зв'язується з вітамін -D- зв'язуючим  білком і в такому вигляді надходить в кров і переноситься в печінку.
 Вітамін-D-зв'язуючий білок транспортує і інші похідні холекальциферолу і ергокальциферолу, в тому числі 1,25 (ОН) 2D3. Холекальциферол міститься в багатьох продуктах, особливо його багато в риб'ячому жирі, печінці ссавців, птахів, риб, яєчному жовтку. Ергокальциферол утворюється в клітинах рослин з ергостеролу. Основне джерело ергокальциферолу - 1,25 (ОН) 2D3 (1,25 - дигідроксивітамін D3, кальцитріол), хліб і молоко. Ергокальциферол, засвоєний в кишечнику, переноситься в печінку вітамін-D-зв'язуючим білком. З діагностичною метою зазвичай визначають сумарний вміст холекальциферолу і ергокальциферолу і їх похідних в сироватці. D2 і D3 гормонально неактивні. У печінці холекальциферол та ергокальциферол перетворюються в 25 (ОН) D3 (25-гидроксивитамина D3, кальцидіол) шляхом 25-гідроксилювання. 25 (ОН) D3 - це основний циркулюючий метаболіт холекальферола і ергокальциферолу. Тому по концентрації 25 (ОН) D3 можна судити про вміст у організмі всіх форм вітаміну D.
 При тестуванні необхідно враховувати, що рівень вітаміну максимальний влітку і мінімальний взимку. Гормональна активність 25 (ОН) D3 в 10-100 разів нижче активності 1,25 (ОН) 2D3. Утворився в печінці 25 (ОН) D3 в комплексі з вітамін-D-зв'язуючим білком надходить у кров і переноситься до нирок. У клітинах проксимальних звивистих ниркових канальців 25 (ОН) D3 піддається 1 або 24-гидроксилированию. В результаті утворюється гормонально-активна форма вітаміну D - 1,25 (ОН) 2D3 (кальцитріол), або гормонально-неактивна форма - 24, 25 (ОН) 2D3. Обидві реакції катализируются мітохондріальних ферментом 1-альфа-гідроксилази. Швидкість освіти 1,25 (ОН) 2D3 залежить від кількості і складу їжі і від сироваткової концентрації кальцію, фосфору, ПТГ, кальцитоніну, естрогенів, СТГ, інсуліну. ПТГ безпосередньо стимулює синтез 1,25 (ОН) 2D3, активуючи 1 альфа-гідроксилази. Зміни концентрації кальцію і фосфору впливає на синтез 1,25 (ОН) 2D3 опосередковано, через ПТГ: при гіпокальціємії і гипофосфатемии секреція ПТГ посилюється, при гіперкальціємії і гиперфосфатемии - пригнічується. Як і ПТГ, 1,25 (ОН) 2D3 регулює перебудову кісткової тканини, стимулює всмоктування кальцію в кишечнику. Завдяки дії 1,25 (ОН) 2D3, концентрація кальцію, іонізованого в позаклітинній рідині, підтримується на рівні, необхідному для мінералізації органічного матриксу кісткової тканини. Рецептори вітаміну D виявлені не тільки в тонкому кишечнику і кістках, але і в нирках, підшлунковій залозі, скелетних м'язах, гладких м'язах судин, клітинах мозку, молочній залозі, товстому кишечнику, статевих залозах, ендотелії, кардиомиоцитах, лімфоцитах, моноцитах. Основна роль вітаміну D в організмі пов'язана з регулюванням кальцієвого обміну. Рівень вітаміну D може варіювати, в залежності від віку (у літніх людей частіше спостерігається зниження рівня), сезону (вище в кінці літа, нижче взимку), характеру прийнятої їжі, етнічної та географічної популяції, спостерігається зниження вмісту в крові вітаміну D при вагітності. Крім відомої ролі вітаміну D в кальциевом обміні, в дослідженнях останніх років продемонстровано, що достатня кількість вітаміну D пов'язаний зі зниженням ризику розвитку ряду онкологічних захворювань, цукрового діабету, розсіяного склерозу, серцево-судинних захворювань, туберкульозу. Вітамін D бере участь в регуляції та диференціації клітин імунної системи як безпосередньо, так і непрямим чином.
Метод дослідження: ІФА.
Правила підготовки: Загальноклінічні та біохімічні дослідження крові. Матеріал для досліджень: венозна кров
Транспортна середовище: Вакутайнер з / без антикоагулянту.
Аналізатор і тест-система: Cobas e411,  Roche Diagnostics (Швейцарія)
 Референтні значення: нг / мл
Дорослі: 30,0-50,0.
 Ризик дефіциту: <10,0.
 Ризик недостатнього споживання: <30,0.
 Інтоксикація: > 150,0
 Інтерферуючі чинники.
Медикаменти підвищують:Передозування вітаміну D, етідрона
Показання до призначення: Маркер метаболізму кісткової тканини, бере участь в гормональної регуляції обміну кальцію і фосфору в системі ПТГ-КТ-вітамін D.
    •  Діагностика та контроль лікування постменопаузального остеопорозу, рахіту, остеомаляції, ниркової остеодистрофії, при вагітності, неонатальної гіпокальціємії і гіпопаратиреозі.

Інтерпретація результатів:
Підвищений рівень:  Надмірна експозиція ультрафіолетової радіації
Знижений рівень:  гіпопаратиреоз; первинний гіперпаратиреоз; ХНН; рахіт; порушення харчування, мальабсорбція; стеаторея; біліарний і портальний цироз; остеомаляція, пов'язана з прийомом антиконвульсантів; ниркова остеодистрофія; кістозно-фіброзний остеїт; тиреотоксикоз; панкреатична недостатність; целіакія; запальні захворювання кишечника, резекція кишечника; хвороба Альцгеймера