Загальний аналіз сечі, норма та розшифровка, ціна | Ескулаб

Загальний аналіз сечі

Топ-100
07-05-2019

Також рекомендуємо

Що таке сеча і де вона утворюється?

Сеча (лат. urina) — біологічна рідина, у складі якої з організму виводяться кінцеві продукти обміну речовин. Сеча утворюється шляхом фільтрації плазми крові в ниркових клубочках і зворотного всмоктування в канальцях більшості розчинених у ній речовин і води. Нирки щодня виділяють близько 1,5 л сечі, яка містить 25–30 г сечовини, 25–30 г неорганічних солей, сечової кислоти, креатиніну та інших речовин. Кількість сечі та її склад коливаються залежно від складу їжі, умов навколишнього середовища та інтенсивності м’язової роботи.

Загальний аналіз сечі характеризує роботу нирок та сечовивідної системи, а також дозволяє запідозрити різні відхилення у їх роботі. В загальному аналізі сечі досліджуються фізичні, хімічні властивості сечі та проводиться мікроскопія осаду.


Загальний аналіз сечі: норми та розшифровка

  • Денний діурез (процес утворення та виділення сечі) переважає над нічним;
  • Кількість сечі впродовж доби в різних порціях коливається в широких межах (80 – 250 мл);
  • Відносна густина впродовж доби в різних порціях коливається в широких межах (1006 – 1025).

При задовільній роботі сечовивідної системи (нирок, сечоводів, сечового міхура та сечівника) - сеча має жовтий колір (від солом’яного до бурштиново-жовтого), який залежить від вживання лікарських препаратів (амідопірину, саліцилатів та ін.) і деяких харчових продуктів (ревеню, буряка, чорниці).

Свіжовиділена сеча зовсім прозора.
Реакція сечі може бути кислою, нейтральною чи слаболужною; вагоме значення в цьому відношенні належить складу спожитої їжі: м’ясна дієта — сеча більш кисла, вегетаріанство — більш лужна.

Білок у сечі у невеликій кількості виявляється й у цілком здорових осіб і становить 50–150 мг/добу, проте такі низькі концентрації не виявляють у разових порціях чинними на сьогодні методами.

Поява глюкози в сечі залежить від її концентрації в крові, а також від роботи нирок (у здорової людини глюкоза в сечі не виявляється).

Сеча здорових людей містить мінімальну кількість білірубіну, яка не може бути виявлена звичайними якісними пробами.

При мікроскопії сечового осаду, отриманого центрифугуванням сечі, визначають еритроцити, лейкоцити, епітеліальні клітини, циліндри (у сечі не повинно бути білка, пігментів, цукру, кетонових тіл. Осад нормальної сечі незначний з поодинокими клітинами епітелію сечових шляхів, лейкоцитами та малою кількістю солей).

Для того, щоб аналіз сечі був інформативним і вагомим для лікаря під час встановлення діагнозу, необхідно дотримуватися правильної підготовки та забору біоматеріалу.

Окрім окремих вимог підготовки до різних видів аналізів сечі, є також кілька загальновідомих факторів, на які необхідно звернути увагу:

  1. Щоб результат був достовірним, напередодні необхідно відмовитися від продуктів, що можуть змінити колір сечі (наприклад, копченостей, маринадів);
  2. Не варто вживати алкоголь, біодобавки тощо;
  3. Якщо ви приймаєте ліки, варто повідомити про це лікареві;
  4. Менструація, інфекційні захворювання, підвищена температура – фактори, що потребують перенесення дати аналізу.

Як правильно збирати сечу для загального аналізу?

Сечу відбирають самостійного вдома та одразу доставляють на пункт забору біологічного матеріалу.

Перед збором сечі потрібно провести гігієну зовнішніх статевих органів:

Для жінок

Збирання сечі проводиться після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Для попередження контамінації сечі виділеннями з піхви перед відбором біоматеріалу бажано вводити тампон.

Застереження! У жінок сеча не повинна збиратися під час менструації! Таке можливо лише при гострій необхідності і при заборі сечі вхід в піхву потрібно закрити тампоном!

Для чоловіків

Перед збором сечі проводять туалет зовнішніх статевих органів. При сечовипусканні необхідно повністю відтягнути шкірну складку, звільнити зовнішній отвір сечовипускного каналу. Першу порцію ранкової сечі необхідно збирати відразу в контейнер, в якому вона буде доставлена на пункт забору біоматеріалу, а надалі в лабораторію для проведення дослідження.

Підсумуємо:

? Що таке загальний аналіз сечі?

Дослідження сечі характеризує роботу нирок та сечовивідної системи, а також дозволяє запідозрити різні відхилення у їх роботі. Під час того, коли виконується аналіз сечі досліджуються фізичні, хімічні властивості сечі та проводиться мікроскопія осаду.

? Як правильно збирати сечу для загального аналізу?

Сечу відбирають самостійного вдома та одразу доставляють на пункт забору біологічного матеріалу. Перед збором сечі потрібно провести гігієну статевих органів.

? Яким має бути колір сечі?

При задовільній роботі сечовивідної системи (нирок, сечоводів, сечового міхура та сечівника) - після здачі аналізу сеча має жовтий колір (від солом’яного до бурштиново-жовтого), який залежить від вживання лікарських препаратів (амідопірину, саліцилатів та ін.) і деяких харчових продуктів (ревеню, буряка, чорниці).