Виявлення SARS COV-2 методом ПЛР

Виявлення SARS COV-2 методом ПЛР

Новини
08-05-2020

Медична лабораторія «Ескулаб» одна з перших розпочинає проводити діагностику COVID-19 методом ПЛР. З 12 травня перевірити чи хворієте ви на коронавірус можна у будь-якому відділенні нашої лабораторії.

Коронавіруси - це РНК-вмісткі віруси і на сьогодні відомо 40 видів. В кінці 2019 року було виявлено новий штам коронавірусу - SARS-CoV-2, який викликає Коронавірусну інфекцію COVID-19.

У коронавірусу SARS-CoV-2 виділяють два підтипи: S і L. S-підтип - більш ранній, був сфокусований в Ухані, викликає більш важкий перебіг захворювання, а L - пізній штам, поширився по всьому світу.

Коронавіруси складаються з декількох білків, включаючи шип (S), оболонку (E),мембрану (М) і нуклеокапсид (N). Результати свідчать про те, що шипбілки зберігають достатню спорідненість до ангіотензинперетворюючого ферменту 2 (ACE2) рецептор, щоб використовувати його як механізм входження в клітину.

Коронавіруси  викликають захворювання із симптомами від легкої застуди до більш тяжких захворювань, таких як тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS), респіраторний синдром Близького Сходу (MERS) та коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19).

Інші коронавіруси, які, як відомо, заражають людину, включають 229E, NL63, OC43 та HKU1. Останні є всюдисущими, і інфекція, як правило, викликає симптоми застуди або грипу.

Вірус отримує доступ до клітин-господарів за допомогою ангіотензин-перетворюючого ферменту 2 (АСЕ2), який є найбільш поширеним у легенях.

Вірус передається від людини до  людини повітряно-крапельним, повітряно-пиловим і контактним шляхом, через рукостискання і поверхні предметів, на яких він може існувати певний час.

Інкубаційний період – від 2 до  14 днів, в середньому симптоми з'являються на 5-6-у добу.

Коронавірус  тропний  до епітеліальних клітин легенів, шлунка і кишківника. Оскільки найчастіше "вхідними воротами" інфекції служать дихальні шляхи, то вірус призводить до розвитку респіраторних симптомів. У більшості хворих інфекція протікає в легкій формі, що проявляється симптоми ГРВІ. У групі ризику люди похилого віку, курці і люди з хронічними захворюваннями. У них коронавірусна інфекція може протікати з розвитком важкої пневмонії і респіраторного дистрес-синдрому. У дітей захворювання найчастіше протікає в легкій формі. Молоді люди і діти можуть переносити інфекцію безсимптомно, що сприяє поширенню COVID-19 серед населення.

Інтервал, протягом якого людина з COVID-19 стає носієм інфекції, ще не був чітко встановлений. Була описана передача після прояву симптомів, поширення вірусу до нових господарів незадовго до появи симптомів та передача без їхнього прояву; однак докази не є переконливими.

У інфікованих осіб можуть проявлятись симптоми, включаючи підвищення температури, кашель, втому, виділення мокроти, втрату нюху, смаку та задишку. Спектр симптоматичної інфекції коливається від легкого до критичного, у більшості випадків – нетяжкого. Тяжка хвороба характеризується задишкою, гіпоксією, уражає > 50 % легеневої тканини протягом 24- 48 годин і виникає переважно у дорослих людей похилого віку або у дорослих із супутніми захворюваннями, такими як гіпертонія, цукровий діабет та серцево-судинні захворювання. Гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС) є головним ускладненням у пацієнтів із тяжким захворюванням. Критичні випадки характеризуються дихальною недостатністю, шоком та/або поліорганною дисфункцією або недостатністю. Частка тяжких або смертельних інфекцій сильно відрізняється залежно від місцевості.

 До основних симптомів відносяться:

  • підвищення температури тіла;
  • кашель (сухий або з невеликою кількістю мокротиння);
  • задишка;
  • відчуття здавленості в грудній клітці
  • рідше захворювання проявляється діареєю, нудотою і блювотою.

ПОКАЗИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ (наказ МОЗ України від 28.03.2020 № 722 “Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)”.

Особа, яка відповідає принаймні одному з наступних епідемічних критеріїв та має гостре респіраторне захворювання:

1) Мав тісний контакт із підтвердженим або ймовірним випадком COVID-19

2) Відвідував або проживав у країні/регіоні з місцевою передачею вірусу в громаді відповідно до ситуаційних звітів ВООЗ.

3) Пацієнт з тяжким гострим респіраторним захворюванням.

Основні переваги методу ПЛР:
- Висока діагностична специфічність- 99,3%  та  діагностична чутливість- 96% 

- Тест на коронавірус проводиться методом ПЛР  з детекцією таргетних генів N, E, RdRP (Регламентований МОЗ України метод діагностики інфекції COVID-19)

- Пряме визначення наявності збудника
- Можливість ранньої діагностики (з перших днів ймовірного інфікування)
- Діагностика латентних інфекційних форм (перебіг захворювання без клінічних проявів)

Аналітична чутливість тест-системи становить 400 копій/мл

УВАГА! Забір б/м для дослідження проводиться тільки після попереднього  запису  за телефоном безкоштовної інформаційної лінії 0 800 503 680Також рекомендуємо