Читаємо новий номер журналу РІА!

Читаємо новий номер журналу РІА!

Новини
12-07-2019

Денис Мельник – комерційний директор, співвласник медичної лабораторії «Ескулаб» розповів про рівень лабораторної діагностики в Україні та можливості українців отримати доступ до якісних медичних послуг, які несе медична реформа.

Медична лабораторія «Ескулаб» була заснована 10 років тому. Із чого усе починалося?

— Ідея зароджувалася поступово. Нас є троє співзасновників компанії, усі – лікарі. Ми глибоко розчарувалися у державній медицині, у тому числі й лабораторній діагностиці. Ми побачили, на якому устаткуванні, якими реактивами тощо у багатьох випадках виконувалися лабораторні дослідження. Діагностика не може базуватися на таких аналізах, результатам довіряти просто неможливо. Загалом зрозуміли, що у людей є потреба у доступі до якісних лабораторних досліджень, щоб не потрібно було везти аналізи у столицю і щоб результати були достовірними. Ми довго жили з цією ідеєю, а потім почали її втілювати.

Які діагностичні можливості є у лабораторії «Ескулаб» сьогодні?

— У Львові нам вдалося створити лабораторію, яка має усі необхідні структурні підрозділи для здійснення повного циклу лабораторних досліджень у сферах: клінічної хімії, клінічної імунології, бактеріології, молекулярної генетики (ПЛР-діагностики), цитоморфології та загальноклінічного аналізу. У лабораторії встановлені кращі аналізатори останнього покоління від провідних світових виробників, які довели свою діагностичну цінність (ROCHE, Siemens, Abbott). На сьогоднішній день медична лабораторія «Ескулаб» використовує таку платформу, як «cobas® 6000», що відповідає абсолютно всім вимогам сучасної лабораторної діагностики. Діє трирівнева система контролю якості досліджень, яка включає ISO 9001: 2015, зовнішній контроль якості по програмі RIQAS (Великобританія) та щоденний внутрішньолабораторний контроль якості за системою Randox (Великобританія). Ми виконуємо більше 820-ти лабораторних досліджень, серед яких низка ексклюзивних.

Які переваги це дає клієнтам?

— Мешканці Західної України мають доступ до лабораторної діагностики такої ж якості, як у Євросоюзі. При цьому наші послуги у рази дешевші, ніж у сусідніх Польщі, Угорщині. Мережа компанії «Ескулаб» активно розбудовувалася.

В яких саме областях Ви працюєте, і чому відкриваєте пункти забору у малих містах?

— Дійсно, ми дуже масштабувалися географічно. За останні два роки ми розширилися у Хмельницькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях, і зараз діє 71 пункт забору у 8-ми областях Західної України. Українці цивілізуються, і в тому числі по відношенню до свого здоров’я. Європейська культура зараз стоїть на тому, що людина раз на півроку має проходити певний спектр діагностичних заходів, у тому числі і лабораторних. Такий підхід набуває популярності та масовості в Україні. Тому свідомі того, що забірний пункт має бути розташований у зоні доступу людини. Мешканець невеликого міста не має їхати у велике, щоб здати аналізи. У цьому наша перевага над іншими лабораторіями, які не відкривають забірні пункти у населених пунктах, де менше 200 тис. населення. У нас пункти забору відкриті у містах, де є 30, 50 тис. населення. У Чернівцях ми відкрили міні-лабораторію для найпопулярніших аналізів, плануємо відкрити їх ще в Тернополі, Івано-Франківську та Луцьку.

Завдяки чому на практиці вдається реалізовувати високі стандарти обслуговування?

— Ланцюжок, яким проходить наш клієнт, має бути якісним на кожному етапі: і під час знайомства з нами, і під час забору біоматеріалу, під час його транспортування у лабораторію, дослідження і видачі результатів. Тобто дотримуємось усіх етапів лабораторного тестування (преаналітичний, аналітичний та постаналітичний етапи). Ми атестовані, маємо усі необхідні ліцензії, дотичні служби, які перевіряли нас, не мають жодних зауважень. Ми постійно вдосконалюємося. Самостійно, без залучення зовнішніх консультантів, запроваджуємо міжнародний стандарт ISO 15189:2015 для медичних лабораторій. Коли лабораторія працює за цим стандартом, то це означає, що усі процеси у ній – стандартизовані, уніфіковані і здійснюється системний контроль за ними.

Які новації для клієнтів запроваджує «Ескулаб» цього року?

— Ми запустили новий сайт. Він має широкі функціональні можливості: є багато можливостей для інтерактивного зв’язку, реально звернутися за роз’ясненням, здійснити оплату онлайн. У нас працює власний кол-центр, щоб клієнти могли отримати детальні роз’яснення та консультації. Також розробляємо мобільний додаток, щоб весь функціонал із сайту був доступний для наших клієнтів зі смартфонів. Буде змога оперативно заходити у персональний кабінет, в якому зберігаються результати досліджень. Це дуже зручно. З дозволу пацієнта його лікарю може бути наданий код доступу, щоб він зміг оперативно проглянути історію діагностики.

Чому ведеться така посилена робота на підтвердження якості ваших послуг?

— На жаль, не раз виявлялося, що окремі приватні лабораторії беруть біоматеріал у клієнтів і відносять на дослідження у державні лабораторії. Вони просто посередники і жодної відповідальності не несуть. У масовій свідомості і так побутує недовіра до всього приватного, а такі підприємці лише підсилюють її. У цій ситуації люди сприймають «Ескулаб» як незалежного арбітра, часто звертаються до нас, щоб перездати аналізи, отримати точні результати.

Які перспективи розвитку ринку діагностичних послуг?

— У значній мірі ринок зараз зростає за рахунок того, що основним учасником завжди була держава, а тепер її питома вага зменшується. Загалом тенденція йде до того, що медицина стає приватною, і це добре. Вона ніколи не була безкоштовною, лише чомусь так називалася, і в тих умовах, які існували, ніхто не був зацікавлений підвищувати її якість.

Які переваги Ви бачите у розвитку приватної медицини?

— Медична реформа дає нам нагоду змінити якість допомоги людям. За хороших лікарів приватні медцентри будуть все більше конкурувати, і в процесі цієї конкуренції покращуватиметься загальний рівень якості обслуговування. Зараз уся система працює на те, щоб покращити медичну допомогу, люди ж отримають можливість вибирати дійсно з кращого.

Велика компанія – це люди. Скільки в «Ескулабі» працівників, і як підтримуєте рівень професіоналізму?

— Один із наших ключових девізів: «Ескулаб» – це люди. Це найцінніша складова нашої справи. У нас працює значно більше 300 людей. Щомісяця влаштовуємо десятки бажаючих на роботу, тому особливу увагу приділяємо розвитку працівників та колективу загалом. Лікарі-лаборанти «Ескулаб» проходять навчання і консультації у провідних, всесвітньо визнаних фахівців з клінічної лабораторної діагностики. Також ми постійно долучаємося до проведення різноманітних семінарів, конференцій, круглих столів. Викладачі кафедри медичної діагностики Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького на нашій базі проводять навчання для факультету післядипломної освіти. Починаємо співпрацю і з ЛНУ ім. І. Франка, де на факультеті біології є кафедра лабораторної діагностики. Держава розуміє, що до нас можна звертатися, щоб на нашому прикладі показати, якою має бути сучасна лабораторія. Крім того, ми зрозуміли, що необхідно розвивати лояльність до компанії. Коли працівник відчуває себе невід’ємною частинкою компанії, він розуміє, що від його власного вкладу залежить і загальний, і його особистий успіх. З іншого боку, усвідомлює, що компанія, яка стабільно працює і розвивається, платить офіційну зарплату і податки, турбується і про нього. Для того, щоб збудувати сильну команду, ми регулярно запрошуємо працівників із різних міст нашої мережі до Львова. Проводимо для них екскурсію центральним офісом, лабораторією, тематичні тренінги, пізніше екскурсію Львовом. Це дає неймовірний ефект: працівники стають значно вмотивованішими, краще комунікують із клієнтами і між собою, поліпшується мікроклімат в компанії та підтримується бренд роботодавця.

Ми знаємо, що наслідування високих стандартів забезпечує якість, захищає і розвиває нашу компанію, об’єднує всіх працівників в одну велику сім’ю, дає можливість кожному отримати гідну зарплату та задоволення від роботи.